Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
Az egyre többet hibázó Biden újraválasztási esélyeit latolgatja a CNN elemzése, amely hajlik arra a konklúzióra, hogy a 82 éves elnöknek korából fakadó hátrányai miatt nem biztos, hogy újráznia kellene.
Már közvetlen bizalmasi körében, a demokratapárti lojális hátországban is állandó kérdés Joe Biden alkalmassága a legfőbb közjogi méltóság betöltésére. Képes-e egy újabb, négy évig tartó elnöki ciklus kitöltésére, a világ egyelőre még vezető nagyhatalmának irányítására a 82. életévében járó, egyre többet hibázó veterán politikus?
Kardinális kérdés, hiszen az elnökválasztási kampány közepén, a novemberi megmérettetés előszobájában a Demokrata Pártnak talán utoljára van esélye a váltásra, kit jelöl az ország vezetőjének.
A liberális pártnak van miért aggódnia, hiszen amit eddig a jobboldali média kezdett ki vitriolos posztjaiban a bakizó Bidenről, azt az amerikai társadalom egyre több szegmense érzi valós problémának:
a párt mérései is azt mutatják, hogy a különböző fókuszcsoportokban erősödik a Biden alkalmasságával kapcsolatos bizonytalanság,
a bizonytalan szavazók körében nő azok száma, akik inkább az unszimpatikus, antidemokratikus Donald Trumpra hajlanak voksolni, mint a látványos hanyatlásba kezdő Joe Bidenre – írja a CNN.
A liberális televízió elemzése szerint Biden kampánystábjában és a Fehér Ház tanácsadói körében nagy a feszültség. Ők ugyanis látják az elnök valós mentális képességeit, mégis, ha a kamerák előtt újra és újra cserbenhagyja a memóriája, összekever neveket, az csak megerősíti a politikai rivális róla alkotott negatív képét, a szenilis öregember imázsát.
Ez az állandó stressz, a hibázástól való görcsös félelem pedig már nyilvánvalóan újabb hibázásra készteti Bident.
Az elnök közvetlen közelében dolgozók szinte egyöntetűen állítják, hogy Biden mentális állapota kielégítő, ugyanezt állítja egyik ellenfel, a volt republikánus házelnök Kevin McCarthy is, aki szerint az elnök minden megtárgyalt ügyben tájékozott volt.
Mégis, az elnök tanácsadói tanácstalanok az elnöki interjúk, sajtótájékoztatók tekintetében, mivel azok időzített bombák lehetnek, nem tudhatják, milyen hibákat követ el ezekben a helyzetekben a főnökük. Ugyanez vonatkozik az elnökválasztási kampányra is,
ezt egyik elnökjelölt sem úszhatja meg, ott kell lenni a választók között, beszédeket kell mondani, kommunikálni kell az emberekkel
– Biden teherbírása azonban nem a régi, és ez nagy politikai hátrányt eredményezhet. Pedig Biden hosszú politikusi pályája során ebben kiemelkedő volt, tudott az emberek nyelvén beszélni, értett a választók nyelvén.
Más demokratapárti politikusok azonban meg vannak győződve arról, hogy a republikánusok „öregecskedő Biden"-kampánya nem célt, ahogy 2020-ben sem, ugyanis az amerikai választópolgárok többségét nem az elnök kora, hanem a programja érdekli, pontosabban az, hogy mennyi pénz marad a zsebében az adózás után, lesz-e abortusztilalom, esetleg megmarad-e a társadalombiztosítás, változtatnak-e a fegyvertartás szabályain, és így tovább.
--
Nyitókép: Joe Biden a Fehér Ház kertjében 2024. február 8-án. Fotó: Mandel NGAN / AFP